teisipäev, juuni 29, 2010
Vällik: Pendlikõigutaja riiklikult tunnustatud eksperdiks
Teadusele heidetakse ette, et see ei salli kedagi ega midagi, eitab kõike teadusvälist, ei tõesta millegi mitteolemasolu ja on üldse üks vastik ja sallimatu… mingi asi .
Soovitaksin lugupeetavatele etteheitjatele tutvuda mõistetega teadus, teaduslik meetod, loogika. Ehk siis, teadusmaailmas on suurimaks väljakutseks millegi seniteatu ümberlükkamine, nt et vitsaga on siiski ka tegelikult võimalik "veesooni" leida. Paraku ei ole seda suudetud tõestada, TÕESTUS, KATSE, EKSPERIMENT on aga kriteeriumiks umbluu ja reaalsuse vahel. Miks teadus ei tõesta millegi mitteolemasolu? See ei ole võimalik. Ei saa mitte kuidagi ega mitte iialgi tõestada millegi mitteolemasolu. Tõestamiskohustus on millegi väitjal.
Sest meist igaüks võib välja mõelda absurdseid väiteid, kuid kui me (või ükskõik, kes) neid tõestada ei suuda, ajame me jama. Paar näidet: pannes auto pagasiruumi kollase kastekannu, ei lahe autol rehv katki. Ostes ühel jalal seistes lotopileti, võidab see peavõidu. Kandes lusikat taskus, ei hakka hammas valutama. Ja ma võin sellist jama väites trampida jalgu ja nõuda teaduselt, et eelnevad väited ümber lükataks. Kui keegi soovib mul oma väidete tõestust ja eksperimendid neid ei kinnita, sõiman kahtlejaid sallimatuteks ja piiratuteks, kes ei taipa maailma kõiksusest midagi. Jne jne.
Lõppeks. Kas me ikka teame, mida see paljukirutud teadus millegi kohta väidab? Milliseid vastuseid annab? Võib-olla me ei saa teadlastest aru? Kuid kelle probleem see siis on? Igatahes mitte looduse ega teaduse, vaid vast ikka lärmaja probleem.
Ma väga soovin, et taolisi artikleid saab edaspidi lugeda üha sagedamini. Teisalt, võib-olla ongi hea, kui inimkonna teadussaavutused taandarenevad, me taas nt kopsupõletikku surema hakkame ja igaüks ise omale toiudupoolist kasvatama peab hakkama? Nagu see alles paarisaja aasta eest oli, enne matemaatika, füüsika, keemia jne reaalteaduste oskuseta.
kolmapäev, juuni 23, 2010
kus keegi ei kaani end täis
Asjadel tuleb lasta paika loksuda.
pühapäev, juuni 20, 2010
Tulemus vs protsess
Ehk siis, seda lõputut kiirustamist, kuhugi kohale tormamist, närvilisust, millegi tagaajamist, kuhugi tulevikku planeeritud õnne ja rahulolu kättesaamatust ei loo mitte keegi teine kui me ise. Ja kõige eelneva otsas ei taibata õnnelik ja rahul olla.
Peab kuidagi lihtsamalt saama
Aga ikkagi, MIKS peab kõik lihtne olema, miks peab alati mingisugune otsetee olema, miks peab kõike kusagilt osta saama, miks peab alati olema keegi teine, kes vastuseid teab? Kärsitus? Lodevus? Ei tea miks see nii küll on?
reede, juuni 18, 2010
Derivatsioon
Kauge maa peale vintrelvaga lastes tuleb seetõttu veidi vasakule sihtida (kui vintrauas on päripäeva keere), et kuuli/mürsu langemise tõttu on mürsu all olev õhutihedus veidikene suurem, kui pealpool kuuli. Kuuli langedes „kerib” too end veidi horisontaalsuunas kõrvale. Ehk siis, mõiste derivatsioon võinuks ehk nimetatud saada.
Mis asi teeb auto mootoris häält?
Esiteks kolvid, eriti hästi „laulavad” kolvid (mis on ju veidi kirikukellakujulised) bensiinimootori detoneerimisel (vanarahvas nimetas seda ekslikult klappide klõbinaks), mil kütuse põlemiskiirus on kontrolli alt väljunud ja kolb saaks otsekui haamriga vastu pead. Teine ja sama oluline mootori hääle komponent on väljalasketakt, väljalaskeklapi avanedes pääseb silindrist helilainena surve all ports suitsugaase – seda kuuleme eriti ilmekalt katkise summuti korral, nt lapsikute mürareostus-plärinmootorrataste puhul. Eelnevale lisanduvad rihmade sahinad, hammasrataste nahinad jne.
neljapäev, juuni 17, 2010
Ööülikooli Tootsen sai auhinnatud!
(siinkohal meenuvad kunagised ööülikooli saadete köögiraadioga lindistamised kassettidele, hiljem arvutisse. Et hiljem autos või telefonist üle kuulata. Olid ajad...)
Miks erineb Quattro teelpüsivus paljudest teistest (liba)neliveolistest?
Netis on sel teemal infot kuhjaga. (Siinne jutt ei puuduta maastikusuutlikkust, sõiduautod sõidavad ikka teedel)
Vaid 1% autojuhtidest teab, mis asi on ESP
teisipäev, juuni 15, 2010
esmaspäev, juuni 14, 2010
Tore, et telekast mingisugust täiskasvanute sportmängu näidatakse
(välja üürida kuuks ajaks telekas)
Teaduse võti
Raamatust Why Does E=mc2?: (and Why Should We Care?)
laupäev, juuni 12, 2010
Lenna plaat
Isesugune muusika annab õhtusele vihmasele Tallinnale isemoodi tooni.
Mittehilinemises on teatav annus aristokraatlikkust
Mittehilinemises on teatav annus aristokraatlikkust, vabaolemist ebamugavat pinget loovast hilinemise süüst ja ajalt lüüasaamisest, ka lugupidamist ja austust nende suhtes, kes ühel või teisel moel hilinemise tunnistajateks on.
Hakkame siis varem minema. Lihtne. Isegi veel lihtsam.
Rohkem austust!
Küll see oleks suur asi, kui me ei peaks endid erilisteks! Või siis, näeksime kõigis inimestes erilisust. Kui ei üritataks olla isehakanud dominandid. Kui võimuga kaasneks süütunne. Kui kõik austaksid üksteist ja kõik peaks kõigist lugu.
Kui eelkirjeldatud inimeste sekka on pikitud vastupidiste seisukohtadega tüüpe, on tulemus inetult ebameeldiv. Neile esimestele.
(Maailm tahab parandamist.)
Enam ei tehtagi nuppudega häid telefone?
Mida ma telefonilt ootaks? Nuppudega, mitte puutetundlik, pigem ilma klapita, et EMT ehitab maapiirkondades WCDMA 900 võrku, siis 900 MHz 3G, enamvähem kaamera, WIFI, A-GPS, raadio, modemina kasutatav, selline op. süsteem, kus jookseksid Skype, Google maps jne jne.
Elu ei ole lihtne, ma räägin. :-)
LISZTOMANIA
või
Ken Russelli Mahler oli üksjagu arusaadavam. Kuigi, kõigest ei peagi alati aru saama. :-)
reede, juuni 11, 2010
kolmapäev, juuni 09, 2010
pühapäev, juuni 06, 2010
Põllutõukurid
(Juhul kui eelnev jutt kedagi nüüd väga ärritas, siis ma ei räägi siin põllumeestest, metsameestest, maal elavatest inimestest (kes talvel lumega jännis), paadivedajatest ja teistest ratsionaalsetest vajadustest lähtuvatest inimestest.)
Oleks arukas vastava ala spetsailiste kuulata
Kõlab küll "omade liistude juurde jäämise" jutuna, aga meie keerulises maailmas oleks arukas vastava ala spetsailiste kuulata.